Blog prowadzony przez dwóch franciszkanow: o. Adama pracującego w Niemczech i o. Dariusza pracującego
w Polsce. Znajdują się tu ich przemyślenia na temat wiary i misji.

Strona domowa http://ad.minorite.cz/

poniedziałek, 11 sierpnia 2008

Olimpiada i religia

Chiny: „olimpijskie” restrykcje wobec Kościoła „podziemnego”
Pekin, 08.08.2008

Na czas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie władze chińskie nałożyły szereg restrykcji na duchowieństwo Kościoła „podziemnego”. Wielu biskupów i księży otrzymało pod koniec lipca zakaz sprawowania sakramentów i prowadzenia pracy duszpasterskiej – donosi azjatycka agencja UCAN. Wobec ścisłej kontroli, wprowadzonej przez władze miejskie Pekinu wobec przybyszów z prowincji, księża z nieuznawanego przez państwo Kościoła „podziemnego”, pracujący na co dzień w stolicy Chin opuścili miasto, zamierzając powrócić po zakończeniu Igrzysk. Zgodzili się jednocześnie, by ich parafianie uczestniczyli we Mszach św. sprawowanych przez duchownych Kościoła „oficjalnego”, jako że nowy biskup Pekinu Joseph Li Shan jest uznawany przez Papieża. W pobliskim Tianjinie i w okalającej Pekin prowincji Hebei niektórzy biskupi „podziemni” zostali umieszczeni w areszcie domowym i znajdują się pod ścisłym nadzorem. Zabroniono im też kontaktów z podległymi im księżmi, którym z kolei przedstawiciele władz zakazali odprawiania Mszy i sprawowania sakramentów bez zgody prorządowego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Niektórzy duchowni ujawnili, że otrzymali zakaz opuszczania swoich domów, zaś katolików na wsiach ostrzeżono, by nie przyjmowali „podziemnych” księży, którzy zwykle zatrzymywali sie w ich domach. Każdy, kto złamie ten zakaz, ma być surowo ukarany – donosi UCAN.

We wsi Wuqiu koło Jinxian w prowincji Hebei, gdzie mieszka podziemny ordynariusz diecezji Zhengding bp Julius Jia Zhiguo, naprzeciwko katedry zbudowano w kwietniu br. niewielki dom dla oficerów służby bezpieczeństwa. „Czuwają” oni nad hierarchą 24 godziny na dobę. Wcześniej wynajmowali oni prywatny dom w pobliżu, aby monitorować działalność 73-letniego biskupa. Czterech oficerów pełni ośmiogodzinne dyżury, co dwie godziny wchodząc do mieszkania biskupa w katedrze. Chociaż katolikom mieszkającym poza Wuqiu zabroniono chodzenia do katedry, bp Jia Zhiguo nadal odprawia w niej codzienną Mszę św.
W Mongolii Wewnętrznej „podziemny” ksiądz poinformował UCAN, że lokalni duchowni anulowali tego lata lekcje religii i pielgrzymki, aby uniknąć kłopotów. W zamian księża odwiedzają katolików w odległych wioskach i uprawiają sporty, aby pogłębić braterstwo między nimi.

Z powodu zaostrzonych środków bezpieczeństwa, związanych z Olimpiadą, odbywająca się co roku z udziałem 20-30 tys. wiernych pielgrzymka do kościoła Matki Bożej z Porcjunkuli na górze Bansi, 100 km od Taiyuan w prowincji Shanxi, zgromadziła 1 i 2 sierpnia jedynie 10 tys. osób. Przybyli oni tam, aby uzyskać odpust Porcjunkuli. Ks. Anthony Pan Lizhong z katedry w Taiyuan powiedział UCAN, że lokalne władze prosiły duchownych, aby w tym roku nie organizowali grup pielgrzymów „dla dobra Igrzysk Olimpijskich”. Dlatego kolejne 10 tys. wiernych poszło na górę Bansi przed lub po dacie odpustu.
KAI (pb [KAI/UCAN] // maz)

Brak komentarzy: