Blog prowadzony przez dwóch franciszkanow: o. Adama pracującego w Niemczech i o. Dariusza pracującego
w Polsce. Znajdują się tu ich przemyślenia na temat wiary i misji.

Strona domowa http://ad.minorite.cz/

czwartek, 24 czerwca 2010

Post

Tak juz jest, ze diabel zawsze pluje na to, co najwazniejsze. Od niego mozna nauczyc sie wiary i tego, co w niej najistotniejsze. Post nalezy do tych rzeczy, ktorych diabel sie bardzo boji. Pamietasz, co pewnego dnia powiedzial Jezus - ten rodzaj zlych duchow mozna pokonac modlitwa i postem. Tak, post jest wielka sila czlowieka, podobnie jak wstrzemiezliwosc seksualna. Mamy tego dowody patrzac na gigantow naszego Kosciola. Chodzby dzis Jan Chrzciciel, "fanatyk" pustyni i postu. Spedzone godziny sam na sam z Bogiem i soba, bez kielbasy i paczkow:). Jezus mowi, ze to on byl drugim Eliaszem, prorokiem jak ogien. Jak zawital w miescie, zchodzac z pustyni, to przez swoje kazanie powalil na kolana facetow z owczesnego marginesu - wojskowych! Jego slowo bylo jak zyleta, bez sciemy! Kurna, jakby ksieza dzis tak zapodawali kazania! Jak myslisz, komu zalezy na tym, abysmy w piatek wpitalali kabanosy a w wigilie Bozego Narodzenia szynunie? Ostatnio z kumplem modlilismy sie o uwolnienie pewnej osoby, wiesz co krzyczal diabel, NIC MI NIE ZROBISZ, TY NIE POSCISZ! Bog radykalnie przypomnial nam nasze zaniedbanie. Tu nie tylko chodzi o mnie jako kaplana, ale tez i o ciebie!
W naszym kosciele mamy kilka form postu. Najbardziej znane z tradycji sa dwie. Pierwsza, ktora nazywamy POSTEM SCISLYM i mamy obowiazek zachowac ja dwa razy w roku, w Srode Popielcowa i Wielki Piatek - tylko trzy posilki w ciagu dnia, bez miesa, w tym jeden do syta. Poza tymi trzema nie ma dojadania. Druga forma postu to chleb i woda. Warto to wyjasnic. Mozna jesc chleb kiedykolwiek i duzo pic. Blad, ktory tutaj sie nagminnie powtarza, to zapijanie chleba woda! Nie powinno sie tego robic, bo zle dziala na organizm. Najlepiej osobno woda i chleb. Przy poscie nalezy pamietac, ze nie jest wazne odczucie glodu, jakis fanatyzm, spokojnie. To moze doprowadzic do podraznien nerwowych, agresji. Nie oto chodzi w poscie. Sa tez inne formy np. tylko syte sniadanie a poznie tyko woda, albo same soki przez dzien. Glupota jest nazywanie postem np. nie ogladanie TV, nie palenie lub nie picie alkoholu. To nie post, to sa umartwienia! Niektorzy to placza, nazywajac umartwienia lub wyrzeczenia postem! Patrz uwaznie i zyj radykalnie! Warto!

1 komentarz:

em pisze...

z księgi daniela 1 rozdział (:

(12)Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia. (13) Wtedy zobaczysz, jak my wyglądamy, a jak wyglądają młodzieńcy jedzący potrawy królewskie i postąpisz ze swoimi sługami według tego, co widziałeś. (14) Przystał na to żądanie i poddał ich dziesięciodniowej próbie. (15) A
po upływie dziesięciu dni wygląd ich był lepszy i zdrowszy niż innych młodzieńców, którzy spożywali potrawy królewskie. (16) Strażnik zabierał więc ich potrawy i wino do picia, a podawał im jarzyny. (17) Dał zaś Bóg tym czterem młodzieńcom wiedzę i umiejętność wszelkiego pisma oraz mądrość. Daniel posiadał rozeznanie wszelkich widzeń i snów.

przymierzam się właśnie do postu danielowego (:

i bardzo lubie to zdanie
"Wiele jest różnych diet, ale post tylko jeden"

wiele razy też spotkałam się z tym, że post podjęty w celach zdrowotnych pomógł ludziom dotrzeć do Boga. przez żołądek zawiał Duch do serca człowieczego (:
Nasz Bóg jest... ehhh (:
dzięki za wpis ;>