Blog prowadzony przez dwóch franciszkanow: o. Adama pracującego w Niemczech i o. Dariusza pracującego
w Polsce. Znajdują się tu ich przemyślenia na temat wiary i misji.

Strona domowa http://ad.minorite.cz/

środa, 17 marca 2010

Żyd, który broni papieża Piusa XII

Krupp jest znanym w stanie Nowy Jork emerytowanym żydowskim biznesmenem zaangażowanym w działalność filantropijną. Ma własną fundację Pave the Way. Od pewnego czasu, ku zaskoczeniu członków swej społeczności, całkowicie poświęca się obronie dobrego imienia Piusa XII.

– To, co zrobiono z Piusem, to najgorszy przypadek zamachu na dobre imię człowieka w historii! – powiedział Krupp Rzeczpospolitej. – Ludzie, którzy go oczerniają, nie mają pojęcia, o czym mówią, nie znają dokumentów, nie znają faktów. Po prostu podążają za stadem – dodał. Jego fundacja wydaje zbiory źródeł i publikuje w Internecie dokumenty świadczące o tym, że Pius XII nie tylko nie patrzył obojętnie na Zagładę, ale robił wszystko, żeby ratować Żydów.

Papiery dotyczą m.in. wysłania 12 tysięcy Żydów do Dominikany, mniej więcej takiej samej liczby do Brazylii czy 460 polskich rabinów do Szanghaju. – A to tylko wierzchołek góry lodowej. Żydowski dyplomata Pinchas Lapide szacował, że w sumie papież ocalił 860 tysięcy Żydów – mówi Krupp. – Był największym spośród Sprawiedliwych. Jego portret powinien zawisnąć na zaszczytnym miejscu w Yad Vashem. To, że dziś w instytucie na poświęconej mu tablicy znalazł się oczerniający go napis, jest haniebne - dodaje.

Za: e.kai.pl

Brak komentarzy: